ورزش اسکي يکي از مفرح ترين ورزش هاي زمستاني است که هر ساله طرفداران زيادي را جذب مي کند.

تاریخچه ای کوتاه از ورزش اسکی :

اسکی بعنوان ورزش در کشورهای شمال اروپا از حدود ۳۰۰ سال پیش آغاز شده است و در حدود سال ۱۷۶۵ میلادی نخستین کتاب اسکی در نروژ منتشر شد.

از وقایع مهم ورزشی دهه ۱۳۲۰ شمسی تولد فدراسیون های ورزشی ایران است . در این دهه نهضت المپیک در ایران با تأسیس کمیته ملی المپیک و به طبع آن فدراسیونهای ورزشی مختلف را بهمراه داشتند .
در سال ۱۳۲۵ ، پانزده فدراسیون از جمله فدراسیون اسکی تأسیس و آغاز به کارکرد .

 

پرداختن به ورزش پر هیجان اسکی نیاز به استفاده از پیست های اسکی استاندارد ، برف گیر و با شیب و پستی و بلندی های مناسب دارد.

این ورزش در چند رشته مختلف تقسیم گردیده است که پر طرفدار ترین آنها اسکی آلپاین ، اسنوبرد و صحرانوردی است.

تجهیزات و لوازم اسکی

لوازم اسکي به طور کلي به ۲ بخش مهم تقسيم مي شود؛ بخش پوشاک اسکي و بخش لوازم اسکی يا همان ست اسکي.

در بخش پوشاک اسکي ورزشکار، بايد در انتخاب لباس کاپشن و شلوار، دستکش، جوراب و عينک اسکي و کلاه دقت لازم را بکار بست تا با در نظرگرفتن سطح خود اعم از مبتدي تا پيشرفته موارد مورد نظر به طور صحیح انتخاب شود.

لوازم اسکي و وسايل جانبي نظير چوب اسکي و فیکس ، باتوم و کفش ديگر مواردي هستند که اسکي باز بايد در انتخاب آنها دقت لازم داشته باشد.

تجهيزات پوشاک اسکي

تجهيزات در بخش پوشاک اسکي به کاپشن اسکي، شلوار اسکي، جوراب اسکي، دستکش و عينک اسکي تقسيم مي شوند.

کاپشن اسکي يکي از مهمترين تجهيزات اسکي آن هم در فضاي سرد و برخي محيط است که دماي بدن را در حالت مطلوبي قرار مي دهد و ديگر نيازي به پوشيدن لباس فراوان براي گرم کردن نيست. کاپشن هاي اسکي اغلب براي اينکه در محيط سفيد رنگ برفي به خوبي ديده شوند بهتر است با رنگ هايي به غير از سفيد انتخاب شود.

کاپشن و شلوار اسکی باید گرم ، ضد آب و باد و همینطور دارای قابلیت ضد بخار باشد که در انجام فعالیت های بدنی تعریق بدن بصورت بخار آب خارج شده و تا حد ممکن از عرق کردن ورزشکار جلوگیری نماید و در عین حال در برابر نفوذ آب به داخل حداکثرمقاومت را داشته باشد

شلوار اسکي نيز که اغلب به صورت ست با کاپشن خريداري مي شود، در رشته هاي مختلف اسکي (آلپاين، اسنوبرد، صحرانوردي) انواع متفاوتي دارد. و دارای همان مشخصات کاپشن اسکی است.

دستکش اسکی برای حفاظت از دست ها ، در ورزش اسکي از حساس ترين بخش هاي بدن هستند که اغلب بيشتر در معرض خطر يخ زدن و سرما قرار مي گيرند و  باید تا حد ممکن ضد آب و ضد باد باشند.

جوراب هاي اسکي از جمله تجهيزات اختصاصي ورزش اسکي است که از نظر پزشکي نيز براي جريان سريع و مطلوب خون در پا بکار مي روند و پاها را از نظر يخ زدگي ايمن مي دارند. جوراب های اسکی باید بلند بوده و حداقل تا زیر زانوی ورزشکار را بپوشاند.

عينک اسکي وسيله اي براي محافظت از چشم در فضاي پرانعکاس پوشيده از برف در مقايسه با اشعه هاي مضر و خطرناک خورشيد است.

عینک اسکی کشی از مدل های محبوب عینک اسکی است که دارای مدل ها و امکانات متفاوتی است و در برابر نور خورشید و باد شدید از چشم ها محافظت میکند.

کلاه اسکی یا هلمت

هلمت اسکی ظاهری شبیه به کلاه کاسکت دارد اما بسیار سبک و دارای دوخت داخلی نرم و با کیفیت است هلمت برای اسکی بازان بصورت اجبار در نظر گرفته نمیشود اما قطعا خرید آن همیشه توصیه میگردد و میتواند امنیت بسیار بیشتری را در وقوع حوادث احتمالی برای اسکی باز ایجاد نماید.

در برخي موارد اسکي بازاني که سرماي بيشتري احساس مي کنند، در کنار پوشش خود از کلاه بافتني نيز استفاده مي کنند تا گرماي بيشتري را به سر خود هديه دهند.

تجهیزات وسایل اسکی

وسايل جانبی اسکي آن دسته از وسايلي است که مختص ورزش اسکي است که شامل چوب اسکي، فيکس، باتوم، کفش اسکي و کلاه ايمني مي شود.

چوب اسکي مهمترين وسيله مورد استفاده در اسکي است. چوب هاي اسکي در گذشته بسيار بلند بودند، ولي کم کم قوس وسط چوب بيشتر و انتهاي آن پهن تر و به طور کلي چوب اسکي ها کوتاه تر شدند.

در انتخاب چوب اسکي عواملي از جمله قد و وزن اسکي بازان حائز اهميت است.

فيکس وسيله اي است که به چوب اسکي پيچ شده و کفش ها در آن قفل مي شود و در صورت لزوم به صورت اتوماتیک باز مي شود تا از پيچ خوردگي، شکستن و يا دررفتگي جلوگيري کند.

باتوم وسيله اي است جهت حفظ هماهنگی و تعادل و همینطور بخشیدن زیبابیی بیشتر به حرکات اسکی باز و در انتخاب آن عواملي از جمله قد اسکي باز دخالت دارد.

کفش اسکي از جمله مهمترين تجهيزات اسکي مي باشد که اسکي باز بايد در آن احساس راحتي کند و به تعداد بندهاي آن نيز توجه شود و حتي طريقه بستن بندها اهميت زيادي دارد.
کفش هاي تک بند اغلب براي مبتدي ها و ۴ بند براي حرفه اي ها استفاده می گردد.

اسکي از جمله ورزش هاي پرطرفدار فصل سرماست که با تهيه وسايل و تجهيزات مناسب مي توان لذت انجام آن را دوچندان کرد.


………………….

تصاویری از رشته های پرطرفدار اسکی :

اسکی آلپاین

اسکی اسنوبرد

اسکی صحرا نوردی

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش ورزش اسکی اینجا کلیک کنید.